Ajankohtaista ravintoloissamme
Restamax Oy:ltä suunnattu osakeanti yksityissijoittajille
Pääomasijoittajat mukaan kasvattamaan suurinta yksityistä ravintolakonsernia Suomeen
Tamperelainen ravintolakonserni Restamax Oy on toteuttanut suunnatun osakeannin yksityissijoittajille. Uudet pääomat käytetään yhtiön kasvuinvestointeihin, yrityskauppojen toteuttamiseen ja pääomarakenteen vahvistamiseen. Uusista sijoittajista tunnetuin on liikemies ja suursijoittaja Poju Zabludowicz. Muita sijoittajia ovat pirkanmaalainen Sign Systems Oy, Elina Leppälahti ja Turo Levänen.
Viime vuodet vauhdikkaasti kasvanut yhtiö valmistautuu jatkamaan laajenemista markkinoilla.
- Vahvistimme pääomarakennettamme kasvun varmistamiseksi. Olemme nyt valmiita ottamaan seuraavan askeleen ja lähdemme kasvattamaan Restamaxista Suomen suurinta yksityistä ravintolakonsernia, toteaa Restamaxin hallituksen puheenjohtaja ja toinen pääomistaja Timo Laine.
Poju Zabludowiczin mukaan Restamax on mielenkiintoinen kasvuyritys, jonka johto on osoittanut kyvykkyytensä tuoda uusia ja dynaamisia liiketoimintamalleja ravintolatoimialalle ja kasvattaa toimintaansa kannattavasti. Hänen mieltään lämmittää erityisesti se, että Tampereella kotipaikkaansa pitävä yritys on noussut nopeasti merkittäväksi suomalaiseksi ravintola-alan konserniksi, jolla on mielenkiintoisia uusia tulevaisuuden konsepteja.
- Tulevat panostuskohteemme ovat yökerhoissa ja ruoka- ja seurusteluravintoloissa, joita perustetaan Suomen suurimpiin kaupunkeihin. Laajennamme näin paikallisesti tunnettuja brändejämme valtakunnallisiksi ketjuiksi. Tavoitteenamme on olla myös aktiivisesti mukana ravintolatoimialan järjestelyissä, kertoo toimitusjohtaja Markku Virtanen Restamax Oy:stä.
Restamax Oy on vuonna 1996 perustetun Mr Max Oy:n tytäryhtiö. Konserniin kuuluu noin 50 seurustelu- ja ruokaravintolaa sekä yökerhoa Tampereella, Helsingissä, Lahdessa, Jyväskylässä, Lohjalla, Seinäjoella, Lappeenrannassa, Nokialla sekä Lempäälän Ideaparkissa. Yhtiön tunnettuja ravintolakonsepteja ovat muun muassa Ristorante Bella Roma, Coyote bar & grill, Gringos Locos, London Pub ja Love Hotel -yökerhot. Yhtiön suurin yksikkö, The Circus -yökerho toimii Helsingissä.
Restamaxin palveluksessa on noin 600 henkilöä ja vuoden 2010 budjetoitu liikevaihto on noin 40 miljoonaa euroa. Yhtiön pääkonttori on Tampereella. www.ravintola.fi.
Lisätietoja antaa:
Hallituksen puheenjohtaja Timo Laine, Restamax Oy, gsm. 0400 626 064, email.
Toimitusjohtaja Markku Virtanen, Restamax Oy, gsm. 0400 836 477 email.
Julkaistu 25.08.2010
















